Jakie badania do książeczki sanepidowskiej?
Osoby wyrabiające książeczkę zdrowia po raz pierwszy, często zadają pytanie "Jakie badania należy wykonać do ksiązeczki sanepidowskiej?"
Sprawa wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana i przedstawię tutaj prosty algorytm, który pozwoli zaoszczędzić nieco czasu.
Zacząłbym zdecydowanie od wizyty w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. We Wrocławiu mieści się ona na ulicy Składowej1/3. Natomiast w innych miastach radzę sprawdzić po prostu w internecie.
Wykonujemy tam przez 3 dni pod rząd / z trzech różnych próbek/ badania kału na nosicielstwo zarazków jelitowych np Salmonella, Shigella, Duru Brzusznego itp. Najlepiej całą procedurę rozpocząć w poniedziałek rano. Do środy wszystkie 3 próbki są oddane do sanepidu, a z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy druk książeczki z wpisanymi wynikami, gdzieś na początku przyszłego tygodnia. Przynajmniej we Wrocławiu doklejany jest również hologram, mający zabezpieczyć przed fałszerstwami. Również badany otrzymuje kopie wyników, które warto schować w innym miejscu, aby mieć co okazać lekarzowi w przypadku zgubienia książeczki.
Zdarza się często, że książeczka ginie w zakładzie pracy lub podczas różnego rodzaju przeprowadzek, a brak wyniku kału zmusza nas do powtórnej wizyty w stacji sanepidu celem uzyskania płatnego duplikatu. Koszt duplikatu to ponad 20 złotych, a same badania kału kosztują nas koło 100 złotych.
Z tymi badaniami warto się udać do przychodni medycyny pracy:
Jeżeli Pracodawca wydał nam wcześniej skierowanie na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, to warto od razu zażądać faktury na wykonaną usługę medyczną. Jeżeli, co zdaża się bardzo czesto, wymogiem wstępnym jest posiadanie tej pracowniczej książeczki zdrowia, to musimy zapłacić za nią sami. Lekarz przedłuża wtedy książeczeczkę oraz wpisuje treść orzeczenia. Nie wydaje natomiast orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, bo jest one powiązane ze skierowaniem od Pracodawcy.
Z dodatkowych badań lekarz nam może zlecić wykonanie zdjęcia klatki piersiowej. Zależy, czy podejrzewa u nas jakąś możliwość gruźlicy czy nie. Oczywiście przeciwwskazane są tutaj wszelkie stany związane z ciążą pacjentki jak również zaleca się ostrożność w dwrugiej części cyklu miesiączkowego. W praktyce jest to róznie. Jedni zlecają wszystkim, drudzy tylko według wskazań lekarskich.
Lekarz medycyny pracy również może zlecić nam inne badania związane z różnymi chorobami zakaźnymi, które potencjalnie mogą się przenosić na inne osoby. W praktyce są to sytuacje bardzo rzadkie i nie mają większego znaczenia. Na pewno nie musimy się obawiać orzeczenia negatywnego, jeżeli jesteśmy np nosicielem wirusowego zapalenia wątroby typu B /WZW B/ czy owsików. Na razie nie są one wymienione w rejestrze.
Czasami pada pytanie jakie osoby muszą się badać?
Od 4 lutego 2012 Książeczka Zdrowia |
Sprawę reguluje rozporządzenie ministra zdrowia
"w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby"
Generalnie podzielono je na te w których
- Występuje kontakt z ludźmi
- Występuje kontakt z żywnością
-
Występuje kontakt z wodą lub środkami służącymi do pielęgnacji skóry
Wymienionych jest aż 26 rodzajów prac, a jeżeli jesteś zainteresowana szczegółami, to najlepiej sięgnąć do tego rozporządzenia ministtra zdrowia z dnia 10 lipca. Dz.U.2006.133.939
Poniżej filmik
Jeżeli mimo wszystko masz jakieś zapytanie dotyczące tematu "Jakie badania do książeczki sanepidowskiej" to możesz skomentować ten artykuł.
Uczciwie należy przyznać, że przepisy nie są zbyt spójne, jest wiele interpretacji, co do terminów i zakresu badań i jest to tylko moja interpretacja tego aktu prawnego. Niektórzy lekarze każą wykonywać 3Xkrotne badania kału podczas zmiany każdej pracy /czy stanowiska pracy/. Inni wymagają "rentgena klatki piersiowej" co 2 lata. Brakuje jednolitej interpretacji przepisów przez ministerstwo zdrowia, co stwarza duze pole do popisu dla wykonawców tego rozporządzenia.
W przypadku chęci wykonania badań lekarskich i przedłużenia książeczki sanepidowskiej we Wrocławiu zapraszam Cię do mojej Placówki na Żernicka 215 Wrocław. Nadzór nad wykonywaniem tych badań przeprowadzam osobiście.
Dr n med. Dariusz Kraśnicki rejestracja 601 775 123
- Koszt badania lekarskiego 2012/2013 rok wynosi 50 zł . Cena nie obejmuje badań laboratoryjnych oraz prześwietlenia klatki piersiowej, które musisz wykonać w sanepidzie lub certyfikowanej pracownii RTG.
Podziel się:
2 odpowiedzi
kij
czy badania kalo ma jeszcze lekarz chodzi mi o kopie.. ? Bo niestety mi zkradziono ia robilam je miesiec temu
prosze o odpowiedz
co wykrywają w krwi do książeczki?
Odpowiedz